Viss ir labi līdz laikam, kamēr vairs nav

31 03 2011

It kā vēl nepietiktu ar P.Allena memuāriem, kur viņš pēkšņi atcerējies, kā Bils Geitss savulaik viņu “uzmetis” uz daļu Microsoft akciju… Īpaši neiedziļinājos, bet laikam stāsts grozās ap 2 miljardiem dolāru. Nu, būtu tagad P.Allens nevis 13 miljardus dolāru vērts, bet piecpadsmit… No big deal, vismaz tāda ir publikas reakcija, un kopumā man nav ko piebilst.

Tomēr svaigāka ziņa par D.Sokola aiziešanu (atlaišanu?) no Berkshire Hathaway (BH) ir pavisam citāda. Pirmkārt, runa ir par tikko notikušiem darījumiem, un otrkārt, tie nav notikuši kaut kur, bet tieši BH.

Izrādās, viens no reālākajiem V.Bafeta aizvietotājiem BH vadībā, š.g. janvārī iegādājies Lubrizol akcijas gandrīz 10 mio dolāru vērtībā, bet pēc nedēļas ieteicis V.Bafetam iegādāties visu kompāniju. Sākumā V.Bafets nav bijis “iespaidots”, taču D.Sokols nav licies mierā un vēlāk V.Bafetam interese parādījusies, kuras rezultātā BH pieņēma lēmumu nopirkt Lubrizol. D.Sokola personīgais kapitāla pieaugums no akciju tirdzniecības tiek kalkulēts uz apmēram 3 miljoniem dolāru 2 mēnešu laikā. Salīdzinājumam- D.Sokola kopējais atalgojums BH par iepriekšējiem 5 gadiem sastādīja apmēram 60 miljonus dolāru.

Pat ja viss noticis likumīgi, manuprāt, tā ir ārkārtīga izgāšanās BH korporatīvās pārvaldības līmenī. V.Bafets visā pasaulē pazīstams ar savu “hands off” vadības stilu, kad katrs BH koncerna uzņēmums saglabā pilnīgu autonomiju lēmumu pieņemšanā un biznesa vadībā. Protams, ar vienu uzņēmumu, –  BH kļūst par visu uzņēmumu vienīgo banku un kasi.

Šādam pārvaldības modelim priekšnoteikums ir augsti ētikas standarti, ko pats V.Bafets daudzkārt uzsvēris savās vēstulēs. Tagad izrādās, ka viens no augstāk vērtētajiem vadītājiem, ir personīgi guvis labumu no BH pārņemšanas darījuma, iespējams pat daļēji uz BH akcionāru rēķina. Tas lielā mērā sagrauj mītu par BH kultūru, kas pārdzīvos pašreizējo kompānijas vadību. Manas lielākās bažas ir par to, ka šis nav vienīgais gadījums, bet tikai šis nejauši nācis gaismā.

Mana tēze, savulaik iegādājoties BH akcijas, bija par stabilu kompāniju ar augstu vadības kultūru, kas vidēji tomēr pārsniegtu indeksa fondu ienesīgumu, pateicoties dažādu speciālo situāciju izmantošanai. Ja no vienādojuma noņem godīgu pārvaldi un augstu kultūru, tad nav ne mazākā pamata cerēt, ka “speciālās situācijas” tiks realizētas vispirms akcionāru, nevis atsevišķu kompānijas vadītāju interesēs.

Labā ziņa, protams, ir tā, ka D.Sokols vairs nestrādā BH, bet V.Bafets un Č.Mungers palikuši. Tomēr, kopumā ņemot, pārmantojamības riski ir ievērojami pieauguši. Tas savukārt nozīmē, ka BH droši vien nevajadzētu būtu ieņemt pārāk lielu daļu vērtspapīru portfelī. Pēc skandāla, pagarinātajā tirdzniecībā B klases akcijas nokritās par apmēram 2.5%, un pilnīgi iespējams, ka šodien kritīsies vēl. Nav īpaša pamata panikai, tomēr tuvākajos mēnešos skatīšos uz iespēju izdevīgā brīdī pārdot vismaz daļu no BH akcijām.

BH after hours cena:83.40 USD

Advertisements

Darbības

Information

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s
%d bloggers like this: